http://soldzerjsil.dp.gov.ua/
Головна сторінка | Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Дзержинівська сіл/рада >>
Історічна довідка
Версія для друку Написати листа

Село Іверське (раніше Дзержинівка)   розташоване на південно-західній частині Солонянського району Дніпропетровської області, засноване до відміни кріпосницького права в 1813 році.

До 1813 року зустрілись дві людини, це були багаті люди. Клейген, який мав земельну ділянку біля 3000 десятин і велику псарню під Уманню. Інший поміщик був багатий на кріпосних селян у Тамбовській губернії. Між ними відбувся договір: поміняти одну селянську душу на одну собаку. Умови були такі: сім’я повинна складатись з 5 чоловік. Чоловік і дружина повинні бути за віком не молодше 30 років. Вони повинні мати 3-х дітей (бажано хлопчиків). Так було виміняно 21 сім’ю: дві сім’ї з 5-ти чоловік, а інші по 6-8 чоловік. Перевезли ці сім’ї з Тамбовської губернії в наше село. Це були Батаєви, Пономарьови, Чернишови, Бровкіни, Короти, Догонови, Мінаєви. Клейген виділив однакову кількість землі (по десятині) кожній сім’ї, надав допомогу будівельним матеріалом і над балкою (на кобелі) було збудовано 21 хату. Будували разом (толокою).

Вулиця, на якій були збудовані ці перші хати, дуже довго називались кобелівкою. Тут же, недалеко, була збудована і садиба поміщика Клейгена. Пізніше Клейген перепродав свій маєток сусідові Нефельду.

            В звя’зку з тим, що населення мешкало російське, виникла потреба ходити до церкви. Цим скористалась збідніла і дуже освідчена княгиня Варвара, яка мешкала в сусідньому селі Миколаївка. В селі Варварівці вона будує церкву. Ця церква і стала приходом для мешканців села Дзержинівка. Церкву Варвара назвала Іверською (на честь перемоги Петра І над шведами).

            В 1845 році село Клейгенове було переіменовано в Іверське. Така назва проіснувала до 1927 року.

            За рішенням парт-ячейки село Іверське у 1927 році було переіменоване в Дзержинське (на честь Ф.Е. Дзержинського). Але у місцевому діалекті прижилась назва Дзержинівка. У 1927 році в селі було збудовано семирічну школу.

            У 1931 році на території села Дзержинівка утворились два колгоспи: «Ударник» та «Червона зірка». Через деякий час вони об’єднались у один колгосп під назвою «Червона зірка». Першим головою був призначений чоловік з Лугової (Олександрополя). Другим головою був Батаєв С. В 1941 році він пішов на війну і не повернувся. Загинув в перші дні війни.

            На території села постійно функціонувала школа: з 1927 року, з 1968 по 1985 роки восьмирічна і з 1985 10-ти річна. В 50-ті роки в школі навчалось близько 300 дітей.

            В 50-ті роки мешканці села були активними учасниками художньої самодіяльності. Колектив посяг І місце на смотрі в районі та області.

            Велика Вітчизняна війна не обійшла стороною село. Із Дзержинівки на фронт пішло близько 190 чоловік, 81 з них не повернувся.

            У 1943 році з села було заслано до Германії близько 20-ти чоловік.

           В ніч з 27 на 28 листопада 1943 року село було звільнено від німецько-фашистських загарбників. В дні визволення за Дзержинівку загинуло близько 400-х чоловік. Вічна їм пам’ять! В роки війни звання піонера-героя присвоєно Калюті Якову, 10-ти річному хлопчику, який своєчасно виконував завдання від радянського командування.

Також наші односельчани проявили мужність та героїзм при визволенні країн Європи: Польщи, Венгрії, Германії.

            36 односельчан нагороджено орденами і медалями за участь у ВВВ.

            У 1946-1947 роки померло дуже багато дітей.

            У 1946 році колгосп «Червона зірка» було переіменовано в колгосп ім.. Ворошилова.

            З 1953 року колгосп носить назву «Россія».

            У 50-ті роки колгосп  «Росія» мав 4тис200га землі, 3тис800га пахоти. Працездатного населення нараховувалось 1200 чоловік. На початку 50-х років в склад комсомольської організації входило близько 50 чоловік. Секретарем комсомольської організації був Батаєв В.С.

           До 1956 року комсомольську організацію колгоспу поповнили ще 51 член і вона нарахувала 101 комсомолця. Батаєв В.С. як один з активних комсомольських секретарів району, був премійований поїздкою в складі районної делегації на 6-й Всесвітній Московський фестиваль. У 1960 році комсомолець Некрасов О.М. був делегатом з’їзду ВЛКСМ.

У 1968 році на честь 50-ти річчя УРСР в селі була збудована амбулаторія.

            У 1965 році під  керівництвом Вейцман С.І. було прокладено по селу водогін.

            У другій половині 60-х років по всьому селі було знято солом’яні стріхи. Шефську допомогу залізом надав завод ім.. Петровського у м. Дніпрпоетровську.

            У 1969 році у селі було збудовано приміщення контори. На початку 70-х в селі Дзержинівка почав свою роботу Будинок культури. Він став культурним центром всього колгоспу. В приміщенні Будинку культури постійно реєструвалися шлюби, був свій кінотеатр.

 

            Населення села в середині 70-х років отримало можливість ходити і їздити асфальтованою дорогою, вулицями.

            У 1976 році працівники полів колгоспу «Росія» досягли високого врожаю. Колгосп зайняв перше місце у районі по врожайності ранніх зернових культур. Головою колгоспу був Батаєв В.С., головним агрономом Борисов Б.П. Батьківщина високо оцінила працю робітників сільського господарства і багатьох нагородили медалями і орденами.

            На початку 80-х років в селі проведена реконструкція електромережі, почата робота по газифікації.

            У 1985 році була збудована Дзержинівська середня школа, яку очолив відмінник народної освіти Оксамитний І.І.             За час існування школа випустила 153 учня (до 2000р.). Великий внесок у навчальну справу та виховання дітей внесли учителя: Батаєва Н.І., Машкара Г.Н, Асеєєва Н.В., Оксамитний І.І. Серед випускників школи  більше десяти медалістів.

            У 1993 році була газифікована перша вулиця села. Газифікацією села  займався  голова  колгоспу Батаєв В.С. і інженер Шевченко В.О

            У 1995 році було збудовано олійницю та пекарню головою КСП  Кондратьєвим А.В.

            У 1998 році завершено будівництво дитячої установи «Світанок»  на 50 місць.

            В 90-ті роки колгосп «Росія» ліквідований і на його базі  був  створений  КСП «Росія» З середини 90-х на зміну КСП «Росія» прийшла ТОВ «Флора- Інтернейшл», а в 2000-ні роки створено с/г ТОВ «Техко-Русь»

            З початку 2000-х років почали з’являтися перші одноосібники,  які своїми силами почали обробляти  землю   на своїх паях.

            В 2007 році сільська рада перейшла в іншу будівлю, в якій пізніше був зроблений капітальний ремонт.

            В 2012 році було зроблено капітальний ремонт по вул. Кооперативній за рахунок сільської ради.

            В 2012 році була створена громадська організація «Фортуна», яка приймала участь у проекті «Енергозберігаючі заходи у комунальному закладі освіти» і було замінено вікна в Дзержинівській СЗШ І-ІІІ ступенів за кошти Європейського союзу та програми розвитку ООН в Україні, бюджету Дніпрпопетровської обласної ради,  Солонянської районної ради, Дзержинівської сільської ради, Дзержинівської ГО «Фортуна».

           

            В 2015 році було зроблено реконструкцію пам’ятника загиблим воїнам  у роки ВВВ.

            В 2016 році Дзержинівській СЗШ І-ІІІ ступенів було проведено капітальний ремонт системи опалювання з заміной батарей опалення на нові за виділенням коштів Дніпропетровської обласної ради та Дзержинівської сільської ради. Також у дитячій установі «Світанок» створений проект на проведення інноваційних  енерго-ефективних заходів (заміна вікон на металопластикові).

            Як нам всім відомо, що все в житті ходить по колу, так через більш як 200 років заснування села і першої його назви, з прийняттям закону «Про декомунізацію»  село перейменовують знову в «Іверське».

 

 

 

 


Версія для друку Написати листа
Про цей сайт | Запитання | Адміністратор

Без названия.jpg - Без названия.jpg